פסטיבל אבירי ירושלים 2012 - אז מה היה לנו?


כבר זמן רב אני רוצה לספר לכם על אירוע חינמי שהייתי בו - פסטיבל אבירי הלילה בירושלים. אבל אז התחיל מבצע עמוד ענן וחשבתי שכדי שאני אחכה עם זה קצת... ובכן, עכשיו נגמרו התירוצים. פסטיבל אבירי הלילה בעיר העתיקה בירושלים מתקיים כבר כמה שנים. מדובר באירוע גדול, סוחף ומרשים שמפליא מאוד שהמארגנים לא דרשו לשלם כניסה בשער. זהו אירוע שמארגגנים מספר מוסדות: הרשות לפיתוח ירושלים, משרד ראש הממשלה, עיריית ירושלים, משרד התיירות והחברה העירונית "אריאל".

לא ציפיתי להגיע לפסטיבל כולו צבעוניות וחגיגה לעיניים ועוד לגלות שהשנה התקיים שיתוף פעולה יוצא דופן עם אמנים איטלקים שמופיעים בדרך כלל בפסטיבל המסכות של ונציה. הפסטיבל השנה התמקד בסיפורים ובאגדות על אבירים ודרקונים. עם זאת, הפסטיבל מיועד לכל המי ומי - משפחות, תיירים ומבקרים בני כל הגילאים. הצפיפות הורגשה כבר בחניון של קניון ממילא שמשרה אווירה אירופאית, אבל על אחת כמה וכמה בסמטאותיה הצרים של העיר. נראה שהקהל הישראלי פשוט משתוקק לעוד אירועי תרבות מהסגנון הזה. אני חשבתי לתומי שבגלל שבאתי ב- 8.11.2012, היום האחרון של המופע, המקום יהיה פחות צפוף, אבל פשוט התבדיתי.

ההיסטוריה של ימי הביניים וסיפורי האבירים מלאים באגדות ובמיתוסים על מלחמות אבירים בדרקונים. ואכן, בהופעות השונות במתחם צפינו באבירים אמיצי לב הנלחמים בדרקונים יורקי אש, דרקוני ענק עם שלושה ראשים, קרבות אבירים על ליבן של נסיכות יפהפיות, דוכנים מזון המדמים משתה כיד המלך ועוד עשרות סצנות מרהיבות. נתקלנו בדמויות מתקופת ימי הביניים, אבירים, מלכים, נסיכים, נסיכות בתלבושות מפוארות, שומרי ארמון, מחצרצים, רקדנים, ליצני חצר, רוכלים - אין ספק שפסטיבל "אבירי הלילה בעתיקה 2012 - אבירים ודרקונים" הוא כולו חוויה תרבותית מעוררת השראה!


כל אזור העיר העתיקה החל משער יפו, חומות עיר דוד, רחבת ממילא, ככר המוריסטאן והרובע הנוצרי התמלא במלכים, נסיכים, אבירים ודרקונים במופעים מרהיבים הכוללים סצנות של מלחמות אבירים בדרקונים יורקי אש. באחד המופעים דרקון גדול הגיע מחומות מגדל דוד. ברחבת מגדל דוד התקיים מסדר הניצחון המסורתי לשחרור ירושלים בתהלוכה של אבירי חצר המלוכה הכוללים את חיילי הארמון, תזמורת תופים מהלכת, דגלני הממלכה, אבירי הארמון בקרב ראווה, מרכבות דרקונים עם אש ורקדני הארמון בריקודים תקופתיים.


ברחבת הכניסה לשער יפו נהנינו ממשתה אבירים סביב שולחן ארוך ומבר אבירים ייחודי שבו נערכו חגיגות יין ושחזור ניצחון הקרב הנודע בדרקון האופל. היו גם מספר מופעים לכבוד המלך והמלכה בחצר המלוכה שבן הופיעו רקדניות הארמון, ליצני החצר, קרבות אבירים, אקרובטים ועוד.
בכל מקום שהלכנו נשמעה מוזיקה אירית שהכי מזוהה עם ימי הביניים.אפילו רחובות השוק שהיו בתוך המתחם והנוף הטיפוסי של ירושלים, הרגישו כחלק מחושב מהאווירה.
אני מאוד נהניתי ואני מקווה שהפסטיבל יחזור גם בשנה הבאה. אבל עד שהפסטיבל יחזור, אפשר להתנחם באירועי חמשושליים: אירועי חמשושליים הם אירועים תרבותיים שמתרחשים גם הם מדי שנה. מדובר במאות אירועים שונים שמרוכזים בארבעה סופי שבוע מסוף נובמבר ועד סוף דצמבר 2012. חלק מהאירועים הם בתשלום, אבל חלקם תוכלו ליהנות לגמרי בחינם. בין האירועים ניתן למצוא סיורים תערוכות, סדנאות ומופעים שונים. לקבלת פרטים נוספים, הקליקו כאן.


No comments