טיפים מנצחים לניקיון פסח מושלם


פורים אמנם זה עתה חלף, אבל מסתבר שקצת פחות מחודש כבר פסח. הזמן קצר, המלאכה מרובה וחלקנו מקבלים כאב ראש מלחשוב על ניקיון לפסח. לכן, החלטתי כבר מעכשיו לתת לכם כמה עצות שתמיד עובדות מבחינתי. אז שלוש ארבע ולעבודה!


הכינו TO DO LIST של כל מה שדורש ניקיון לפסח

רשימות הם דבר שתמיד טוב לעשות, כי טוב שיש לכם תזכורת תמידית מול העיניים, שמדרבנת אתכם לפעול. אז אל תתייבשו, קחו לכם כמה דקות למחשבה והכינו רשימה שתעזור לכם להתפקס ולהחליט אילו אזורים אתם מעוניינים לסדר ולנקות מהיום ועד לערב החג.

על מנת ליצור רשימה יעילה וטובה, אני ממליצה לעבור בין כל החדרים ולרשום בפירוט מה צריך בדיוק לעשות בכל אחד מהם. רצוי להקצות גם תאריכי יעד לביצוע כל אחת מהמשימות, כדי לא לגרור את כולן לרגע האחרון, על מנת שלא תמצאו את עצמכם לחוצים ומתוסכלים. למשל:

חדר שינה - לסדר את הארון, לקנות גוף תאורה חדש, לצבוע את הקיר, לרחוץ את הילקוטים הישנים, לשלוח את השטיח לניקוי וכו`. - עד 10/3/2013

הטיפ המנצח שלי: במקום למחוק דברים מהרשימה סמנו לצדם וי (). זה אמנם דבר קטן, אך משמעותי שיכול לתרום לתחושת הגאווה שלכם.

אל תדחו למחר את מה שאתם יכולים להתחיל כבר היום

התחילו בניקיון לפסח כבר מהיום, ואל תחכו לדקה ה- 90. התחילו לסדר באזורי הבית אשר מרוחקים מאזור פינת האוכל והמטבח. בהחלט כבר אפשר להתחיל לסדר את הארונות למשל, למיין תרופות שכבר פג תוקפן וכדומה.

הטיפ המנצח שלי: על מנת להצליח ולעמוד במטרות שהצבתם לעצמכם, אני מציעה לכם לעבוד באופן מסודר ומאורגן. לעולם אל תחחילו משימה ב' אם טרם סיימתם את משימה א'. הרשימה נועדה לעזור לכם, ולכן כדאי להשתמש בה באמת. 

התמקדו בכל פעם באזור אחד, בהתאם ללו"ז שהכנתם לעצמכם. במקום לפזר את המשאבים והאנרגיה שלכם על פרויקטים רבים מבלי לראות תוצאות בשטח, כך תוכלו להשקיע את כל כולכם בפרויקט אחד, להשלים אותו ולהתמלא בתחושת סיפוק עצמי. אני מבטיחה לכם שזה באמת עובד!

לטאטא את העלים


זכרו מהי המטרה האמיתית של ניקיון לפסח

למקרה ששכחתם, מטרת הנקיונות לרגל חג האביב היא לא להזכיר לנו שהיינו עבדים. המטרה היא להכשיר את הבית ולבער את החמץ. יש דברים שאולי אתם לא באמת חייבים לבצע בדיוק בתקופה זו, שעשויה להיות רווית מתח ולחצים. כך למשל, סידור הספריה או הארונות אינו באמת הכרח, כי הרי בכל מקרה אין שם סיכוי למצוא חמץ. 

בהחלט אפשר להשאיר את המטלות האלה לאחר החג. גם אם תמתינו עם שיפוץ הבית לאחר החג, תעשו בחוכמה ותוכלו לחסוך לא מעט כסף. ומה לגבי הוילונות, התריסים והחלונות אתם שואלים? אנשים רבים משקיעים זמן רב לנקות אותו היטב, אלא שזוהי בדיוק התקופה שבה מגיעות סופות חול ואובך, שהורסות את הנקיון היסודי שלכם.

הטיפ המנצח שלי: השנה תמנעו מעצמכם עוגמת נפש, והחליטו שיש דברים שניתן לבצע גם אחרי החג, והשד הוא לא כל כך נורא.


ניקיון לפסח יעיל וטוב מתחיל בחומרי ניקוי איכותיים


חומרי ניקוי טובים אשר מתאימים לפריטים שאותם אתם מעוניינים לנקות, יכולים לעשות הבדל. למה להתאמץ ולקרצף בשצףקצף ולהתפשר על התוצאה, שאתם יכולים פשוט להשתמש בחומר ניקוי יעיל יותר? תחשבו על כל הזמן שיתפנה לכם לאחר שתהליך העבודה יהפוך לפשוט ולקל יותר. אין ספק שזה לגמרי שווה את ההשקעה. אל תשכחו גם לקנות כפפות חד פעמיות, על מנת שעורכם יישאר נעים למגע. אפסנו את כל חומרי הניקוי הדנדשים בדלי, בסלסלה או בתא ייעודי בארון השירות, כך שיהיו זמינים, ניגשים ומוכנים לשימוש.

הטיפ המנצח שלי: ישנן שיטות סבתא טובות שבאמצעותן ניתן להגיע לתוצאות מרשימות בקלי קלות. שיטות אלה לרוב מערבות שימוש בחומץ, מלח, מיץ לימון ואבקת סודה. אם אתם לא מחזיקים אותם בבית באופן קבוע, רצוי להצטייד בהם לרגל נקיונות פסח.

 האח - נשאר לנקות רק את המטבח!

אז אחרי שכל הבית כבר נקי ומדוגם, מה שנשאר הוא לנקות את המטבח, המקרר ופינת האוכל. למי שלחוץ בזמן אני מציעה לרכוש כיריים חשמליים וטוסטר אובן שישמשו אך ורק לצורך בישולי החג. לאנשים שמארחים, רצוי להתחיל לנקות את תנור הבישול, הכיריים ולא לשכוח גם את המיקרוגל, אם אתם מתכוונים להשתמש בו. יש מי שחשוב לו גם ממש לכסות את מדפי הארון והמקרר בניילון נצמד או בחוציים אחרים כמו נייר אלומיניום או מפה חד פעמית. אחרים מחליטים לוותר על כך, ואני נמנית בין אנשים אלה.

באשר למזווה ולמקרר - רכזו את כל מוצרי החמץ במדף או בקופסה אחת וחסלו אותם בזמן שנותר עד לפסח. זוהי גם ההזדמנות שלכם להיפרד מכל המוצרים שפג תוקפם. נסו להימנע מלקנות מוצרי חמץ שאין סיכוי שיאכלו עד כניסת החג, אלא אם כן יש לכם מקום נסתר בבית שבו תוכלו לאחסן את הדברים האלו. במידה ויש לכם מוצרי חמץ, אל תהססו - בשלו אותם ואחסנו אותם בקופסאות. כך יהיהי לכם אוכל מוכן במהלך השבוע האחרון שלפני החג. גם ככה זהו שבוע שלרוב נחשב לעמוס מכל בחינה שהיא, ולכן אין ממש חשק או זמן להכין אוכל.


אין זה משנה אם אתם מארחים או לא, כדאי שתתכננו תפריט למהלך החג. בהתאם לתפריט זה הכינו רשימת קניות ומצאו זמן ללכת לרשתות המזון לפני ערב החג, כדי שלא תמצאו את עצמכם בלב הכאוס הבלגן ועל מנת שלא תבזבזו זמן יקר בעמידה בתור לקופות או בפקקים.

הטיפ המנצח שלי: אל תשכחו לקנות פיתות לקראת החג. הן עושות פחות פירורים וכל אחד אוהב לאכול אותן.בישולים לפסח - לא להשאיר לרגע האחרון

 Be Cool - יש גם טיפ בנושא בישול


במידה ובתפריט שהכנתם יש כמה מנות שניתן לבשל ולהקפיא - אל תהססו לעשות זאת. הכינו אותן ראשונות. כמו כן, אם יש כמה מנות שניתן לבשל אותן כמעט עד הסוף ובמהלך ארוחת החג לסיים אותן בשביל תחושת הטריות, גם אותן ניתן לבשל עוד לפני ערב החג. כך תוכלו לבלות עם האורחים שלכם ולא רק להיות כלואים במטבח.

יש מנות רבות שאפשר לבצע איתן "חצי הכנה" ואת הסיום ממש לפני שאוכלים, תורם לתחושת הטריות. בשיטה הזו אפשר יהיה לנוח בחג ולא רק לטרוח במטבח.

הטיפ המנצח שלי: אל תתביישו להזמין טייק אווי בערב החג ואפילו גם יום לפני, כדי שתוכלו לשמור על כוחותיכם לקראת אחד החגים המרגשים אך גם המתישים של השנה.

במידה ואין לכם כלים ייעודיים לפסח ואתם מקפידים על שמירת כשרות במהלך החג, הכינו מלאי של כלים חד פעמיים מתכלים. כיום ניתן להשיג אותם בכל רשתות המזון, והתרומה לשמירה על איכות הסביבה היא משמעותית. נוסף לכך, רצוי להתרגל תמיד לאכול במטבח ובפינת האוכל בלבד, וזה נכון לגבי כל ימות השנה.

כלים מתכלים

מחפשים רעיון מקורי למתנות לפסח?


אם ניקיתם את הספרייה, רוב הסיכויים שמצאתם הגדות לפסח רבות ומשונות, ורבות מהם מוכתמות או בלויות. זה הזמן להתחדש בהגדות לכל המשפחה. זה בדיוק הזמן גם לעצב הגדה של פסח בשילוב תמונות של בני המשפחה. הגדה אחת עולה כאן בסך הכול 13 ש"ח. אין ספק שמדובר במתנה מקורית שתוכל לשדרג את ליל הסדר של משפחתכם. התחילו בעיצובה עכשיו, על מנת שתספיקו לקבל אותה עד לליל הסדר.

טיפ אחרון וחביב לקראת חג האביב


יום לפני ליל הסדר הכינו לכם בצד את כלי ההגשה שבהם אתם מתכוונים להשתמש, גהצו את מיטב בגדיכם והשקיעו בהופעתם. זוהי הדרך המושלמת לדעתי ליהנות בערב החג מבית מבריק, מריח נעים של תבשילים משפחתיים ומסורתיים וכן מאווירת חג מלבבת ומשמחת. ועכשיו כל מה שנותר הוא לנשום עמוק וליהנות מהשקט שלפני ההמולה הגדולה.

יש לכם טיפים לניקיון פסח מוצלח? זקוקים לעזרה בתכנון רשימת משימות? אהבתם את הטיפים שלי? 
אשמח אם תספרו לי על זה בתגובות :)

No comments