5 עקרונות לסידור הבית


עד לא מזמן חשבתי שבלגן הוא משהו שחייבים ללמוד כיצד לחיות איתו בשלום. אבל מסתבר שטעיתי. מעולם לא הבנתי כמה אנרגיות ומשאבים אני משקיעה ב"להעלים עין" מאי-הסדר שבבית, לנסות ולהתרכז בדברים אחרים וכדומה. כאוס עלול לתפוס מקום נכבד בחיים. במשך זמן רב לא הצלחתי להשתלט עליו ממש, והפתרונות שהייתי נוקטת כדי להתמודד עם הבלגן היו מתאימים לטווח הקצר, במקרה הטוב. נו אתם יודעים - טכניקות של "פלסטרים" או "כיבוי שריפות".

כשהמחשבות מתפזרות לכל עבר - גם דברים פיזיים הולכים לאיבוד

רק אחרי שתפסתי אומץ ודיברתי עם חברות, בני משפחה וקולגות פתאום, "נפל לי האסימון". רוב האנשים לא מבינים למה הם מותשים לאורך כל היום, ולמה כל הזמן הבית שלהם "הפוך". הם רואים את עניין הסדר כבעיה שבלתי ניתן להתגבר עליה, בעוד שלמעשה מדובר בסממן של בעיה עמוקה יותר: חוסר סדר שהוא אינו רק פיזי, אלא גם מנטלי ונפשי. לא סתם אנו שומעים פעמים רבות אנשים משתמשים בביטוי "המחשבות שלי מתפזרות לכל עבר". לא סתם הם חשים מוצפים בגירויים או כלואים בסערת רגשות...

אל דאגה, הכול בסדר!

במשך הזמן ניסיתי לחפש אחר פתרונות שונים שיעזרו להתגבר על הבעיה שלי. לשמחתי, הצלחתי למצוא שיטות שונות שבעזרתן ניתן לארגן את הבית בצורה הרבה יותר נוחה ואסתטית, גם מבלי להוציא מלא כסף ולבזבז המון זמן. לכן החלטתי לפתוח מדור בבלוג הזה שכולו יוקדש לעניין של עיצוב וסידור הבית. בפינה זו אשתדל לחשוף בפניכם את השיטות המעולות שאימצתי, שיעזרו לכם בארגון ובסידור אמיתי של הבית. שיטות אלה מתאימות גם לכל מי שממש-ממש-ממש שונא לנקות (כמוני) אז בואו נפשיל שרוולים ונתחיל!

קודם כל אני רוצה להציג לכם את 5 העקרונות שאני עובדת לפיהם: 

 1. לזהות את שורש הבעיה. האם קרה לכם לאחרונה אירוע חיים משמעותי? אולי ישנה מחשבה כלשהי שמטרידה אתכם ביומיום? האם משהו מונע מכם להשקיע 5 דקות ביום כדי שסביבת המגורים שלכם תראה טוב יותר? אם אתם מצליחים לזהות את שורש הבעיה, טפלו בה. מבטיחה לכם שאחר-כך תרגישו הרבה יותר קלילים ונמרצים.
 2. למצוא את סגנונכם האישי. זכרו: בכל אשר נוגע לסדר ולארגון, אין נכון ולא נכון. מה שעשוי לעבוד עבור אנשים מסוימים, לא בהכרח יהיה טוב עבורכם. נסו מספר שיטות, ובמשך הזמן תוכלו להגדיר מהי השיטה המועדפת עליכם, שבה תוכלו להתמיד לאורך זמן.
 3. לפתח הרגלי ניהול זמן יעילים. לפעמים טוב לשנות את הדרך שבה אתם עוקבים אחר המשימות והמטלות שעליכם לבצע. שיטת עבודה אחרת יכולה בהחלט להתגלות כיעילה יותר. כך תוכלו למנוע בזבוז זמן יקר, אשר מונע מכם להקדיש זמן לאנשים היקרים לכם ולפעילויות שאתם אוהבים.
 4. להגדיר את מערכת הארגון בהתאם לצורכיכם. נסו למפות את המטלות והפעילויות שעליכם לבצע. אל תחששו לשאול את עצמכם שאלות, על מנת להבין מה הם השלבים שעליכם לעבור בדרך להצלחה. נסו לשאול שאלות שיעזרו לכם לקבל החלטות טובות יותר.
 5. ליצור תוכנית פעולה שתאפשר לכם לשמור על שגרה בריאה ומהנה. יש הבדל עצום בין "לסדר ולארגן" לבין "להישאר מאורגן ומסודר". לכן, חשוב להשתמש בטכניקות שפיתחתם, על מנת להמשיך וליהנות מהתוצאות המעולות שהצלחתם להשיג.
בהמשך, אספר לכם בדיוק איך העקרונות האלה באים לידי ביטוי בחיי היומיום שלי, ואני מקווה שתוכלו להבין כיצד תוכלו לשלב אותם בשגרת היום שלכם.

אם אתם מרגישים שהבית שלכם לא ממש מאורגן, שהזמן חומק לכם מבין האצבעות, שהחיים שלכם אינם פרודקטיביים, ואולי אפילו קצת יצאו מכלל שליטה, זו ממש לא אשמתכם!

היכולת לדעת לארגן ולסדר את הבית היא מיומנות קריטית וחשובה, שמפתחים במשך הזמן ובאופן הדרגתי. אבל כדי לעשות את זה נכון, כדאי מאוד ללמוד שיטות נכונות לסדר ולארגון, שיטות שיהיו יעילות ומתאימות לסגנון האישי שלכם, כדי שיוכלו לעזור לכם לנהל את הבית על הצד הטוב ביותר.

חוסר מודעות לשיטות הנכונות של ארגון הבית, גורם מדי יום ביומו למיליוני אנשים ברחבי העולם להרגיש מתוסכלים, שחוקים, מוטרדים ועייפים, פיזית ונפשית. אם גם אתם מזדהים עם תחושות אלה, חשוב לי לציין שאותו תחושות עשויות להשפיע באופן שלילי עליכם, על חיי המשפחה והזוגיות שלכם, על חיי החברה שלכם, וכמובן הן יבואו לידי ביטוי גם במקום העבודה שלכם. 

החדשות הטובות הן שזה ממש לא צריך להיות כך. סוף כל סוף מצאתי דרך מהנה, פשוטה ובריאה לארגון, לסידור, לניקיון ולניהול הבית ואני מקווה לכתוב ולפרט אותה בהמשך, ככל שרק ניתן.

את הפינה הזו אני מרגישה לכל אותם אנשים:
 • שמרגישים מאוימים מרשימת מטלות בלתי נגמרת שגורמת להם לשיתוק
 • שלא יודעים מאיפה להתחיל לסדר
 • שהתחילו תהליך של סידור הבית, אבל נתקעו באמצע ופרשו
 • שמרגישים מבולבלים לגבי שיטת ניהול הבית שלהם
 • שמרגישים שהבית שלהם מסודר שבוע כן-שבוע לא
 • שמרגישים מוטרדים ולחוצים וסדר וארגון עוזר להם להירגע
 • שנמצאים במירוץ אחר הזמן
 • שזקוקים לחיזוקים ולתמריצים שיעודדו אותם לארגן ולסדר את הבית
 • שמאפשרים לכאוס לשלוט על החיים שלהם
במדור החדש בבלוג שלי תמצאו את כל המידע שיעזור לכם לדעת מה לעשות, כיצד לתכנן, איך לארגן ולסדר וכיצד לשמור על התוצאות המדהימות שהשגתם, מבלי שתחזרו פתאום להרגלים הישנים שלכם.

אני אציג בפניכם צעד אחר צעד את כל הסודות של האנשים שתמיד קינאתם בפורדקטיביות ובעשייה שלהם. כאן תוכלו ולקבל רעיונות מעוררי השראה, לנסות, לדווח ולהתייעץ עמי ועם גולשים אחרים בעמוד הפייסבוק של הבלוג, ואני מקווה שאצליח לתת לכם את הכלים שאתם צריכים כדי שתוכלו להתגבר על הפחד ולשנות את חייכם.

השורה התחתונה היא שגם אם ניסיתם פעמים רבות לסדר ולארגן את הבית ונכשלתם, אל ייאוש. זה הזמן לפתוח דף חדש ונקי! אני מקווה שמעכשיו "המטלה" תוכלו להפוך להיות הרבה יותר קלה ואפילו די מהנה!


No comments