שנה חדשה, התחלה חדשה: תכנון מטרות לשנה הקרובהבפוסט הזה אני אדבר על הגדרת מטרות, כיצד לארגן אותם נכון, לעקוב אחריהן, להשלים אותן ולשפר את איכות החיים שלכם באופן משמעותי.

לפני שבוע התחילה שנה אזרחית חדשה - שנת 2016. אני מכירה הרבה אנשים שרואים בכך הזדמנות לפתוח דף חדש, לעשות קצת חושבים ולהחליט על מטרות לקראת השנה החדשה. האם התחלתן להכין לעצמכן רשימה של מטרות לשנה הקרובה? אם עדיין לא, הנה קצת על השיטה שעוזרת לי להציב לעצמי מטרות לקראת השנה החדשה.

הדבר הראשון שאתם צריכים לעשות בזמן שאתם חושבים על המטרות והיעדים שלכם לשנה הקרובה, זה לכתוב את הכול באופן חופשי במסמך וורד, או בתוך דף במחברת שלכם. לדעתי לשמור בתוך תוכי את הרצונות שלי, זה לא ממש פרקטי, כיוון שיש דברים רבים שמעסיקים אותי ביום יום, ואז אני נוטה לשכוח מהרצונות שלי, ולא מצליחה לעשות צעד לכיוון המקום שאליו אני מכוונת. לכן, חשוב לכתוב עוד ועוד, ממש על בסיס יומיומי, גם בעבודה וגם בחיים הפרטיים. אתם פשוט כל הזמן צריכים שיהיה משהו שיזכיר לכם שאתם מתקדמים לעבר הגשמת החלומות שלכם, וזוהי שיטה שפשוט עובדת.

לפעמים כשאנחנו כותבים שאנחנו רוצים להשיג השנה מטרה כלשהי, היא הופכת למאיימת מדי. ההמלצה שלי היא לקחת את המטרה שהצבתם ולחלק אותה למטרות קטנות, כאלה שנפרשות לאורך השנה. נסו להציב מטרות רבעוניות, חודשיות ושבועיות, ואז דברים ייראו אחרת. היעדים שלכם יהפכו להיות מציאותיים יותר וברי השגה, ולדעתי הרבה יותר קל ופשוט לפעול בצעדים קטנים, כדי להגשים חלומות גדולים.

לאחר שהצבנו לעצמנו יעדים ומטרות באופן חופשי, הגיע הזמן לסדר אותם ולקטלג אותם. אני עובדת עם טבלה של 10 קטגוריות שונות, שבתוכה אני משלבת את היעדים והתוכניות שלי. 

הקטגוריות שהם אני משתמשת הן: 
משפחה (להיפגש יותר, לחגוג יותר אירועים / חגים ביחד, להתגבש וכו')
התפתחות אישית (למשל זה יכול להיות להשתפר בדיבור בפני קהל, להפסיק לעשן וכו')
מטרות חברתיות וזוגיות (דברים שאתן רוצות לעשות עם החברות שלכן, למצוא אהבה וכו')
בריאות וכושר (לרדת במשקל, להתאמן יותר וכו'
יעדים כספיים (לחסוך כסף ולצמצם בהוצאות)
עבודה (קידום, שינוי עבודה, העלאה בשכר וכו')
בית (מה צריך לשנות ולתקן בבית, למשל: לעצב חדר, לסדר איזה חלל וכו')
כיף (אילו פינוקים אתן רוצות להעניק לעצמכן ולאחרים)
רוחניות (זה יכול להיות משהו שקשור לדת, אבל יכול להיות משהו רוחני אחר כמו מדיטציה וכו')
קהילה (אם אתם רוצים להתנדב או לעשות משהו למען החברה)
ולסיום אני משאירה עוד 2 קטגוריות ריקות, למקרה שאני ארצה להוסיף משהו שלא מתאים לקטגוריות הנ"ל.
מתחת לכל קטגוריה אני משאירה 3 מקומות ריקים למילוי היעדים שלי. זה בסדר אם יש לכן פחות מ- 3 דברים לכתוב או אם אין לכן בכלל מה לכתוב בכל קטגוריה. תמיד אפשר להוסיף בהמשך הדרך...

אחרי שסיימתן למלא את הטבלה, חשוב לתלות אותה במקום נגיש, כזה שאתן רואות אותו על בסיס יומיומי. המטרה היא שהטבלה תזכיר לכן את כל מה שאתן צריכות לעשות. למשל, כשאתן חשות חסרות מוטיבציה בעבודה, שמרו את הטבלה קרובה אליכן והיזכרו בכל מה שאתן רוצות להשיג, ולמה אתן עובדות כל כך קשה. ההמלצה שלי היא לתלות את הטבלה על המקרר, הדלת, לוח השעם, ליד לוח השנה שלכם. רצוי לצרף עותק גם ליומן שלכן.

אז אחרי שכתבתן ושתליתן את הטבלה במקום נגיש, בעצם עכשיו מה שנשאר לכן זה לעקוב אחר המטרות שלכן, ולפעול בכדי להשיג את היעדים שלכן. למשל, אם המטרה שלכם בקטגוריית חברים זה להיפגש יותר עם החברות שלכן, ונאמר שהצבתן לעצמכן יעד (למשל להיפגש איתן אחת לשבוע), אז אתן צריכות לקבוע איתו פגישה, ולפחות לנסות להיפגש איתן. אל תצפו שהם ייזמו, זה תלוי בכן!

נכון, זה דורש עבודה, וכדי שהמעקב יהיה נוח ויעל בצמוד לטבלת המטרות שלי, אני שמה גם את טבלת המעקב שלי. אני מסמנת בטבלת המעקב בכל פעם שנפגשתי עם החברים, וככה יכולה לבדוק אם השגתי את המטרה שלי. אבל טבלאות מעקב - זה כבר לפוסט אחר :)

ומה בסוף השנה? כאשר שנה חדשה מתחילה, לצד היעדים שהצלחתי להגשים, שעליהם אני יכולה להתבונן בגאווה רבה, אני מנסה להבין מה קרה לגבי מטרות שלא השגתי. אולי הן היו גדולות מדי ולא מציאותיות? אולי צריך לחלק אותם ליעדים קטנים יותר? האם סתם התעצלתי? איך שלא יהיה, אני לא מוותרת, ומעבירה את המשימה לשנה הקרובה, כי רוב הסיכויים שהיא עדיין רלבנטית לגביי.

זהו להפעם. אני מקווה שנתתי לכם נקודה למחשבה לקראת השנה החדשה, ושתוכלו לפתוח אותה ברגל ימין. אם בא לכן לשאול אותי משהו על הטבלה והשיטה שלי, תרגישו חופשי - אני עונה במייל, בפייסבוק ובתגובות :)

נ.ב. 

אומרים שאם תכתבו את ההחלטות שלכן בתחילת השנה, רוב הסיכויים שתצליחו להגשים אותן. אני מזמינה אתכם להיכנס לדיון שבעמוד הפייסבוק של הבלוג שלי ולשתף אותי בהחלטות החדשות שקיבלתן.

No comments