fbpx
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
פחד מאינטימיות

האם את חרדה מאינטימיות?

מה בבלוג?

ישרוטל למחזיקי ישרכרט

נשים רבות מתקשות ביצירת זוגיות או קשרים בינאישיים קרובים, נוטות לייחס את הקושי לחוסר מזלן, או מאמינות שזה נובע מתכונותיהן האישיות כמו דימוי גוף נמוך. חלקן מאמינות שעדיין לא מצאו את האחד. אלו יטילו דופי בתכונות של האחר וייפרדו מבן הזוג בעצמן רגע לפני שתתפתח קרבה. אם גם את סובלת מפחד מאינטימיות, כדאי שתדעי שיש לזה לזה טיפול!

יצאתי לברר את הסוגיה ואיך פותרים אותה עם רותי פרגר-מאור, פסיכולוגית בכירה, מנהלת מכון דרור לפסיכולוגיה וחינוך בגבעתיים.

רותי, לכל אחת מהנשים שאני מכירה יש הגדרה משלה לאינטימיות. מה ההגדרה הנכונה לאינטימיות?

יש ארבעה סוגים שונים של אינטימיות. חלקם מורכבים מאוד ולכן חשוב להכיר אותם להבחין ביניהם:

  1. יצירת אינטימיות רגשית – היכולת ליצור קשר רגשי עמוק עם אדם אחר באופן שנרגיש בטוחות לחשוף את עצמנו ולהיות פגיעות למולו. אינטימיות זו כוללת גם מערכות יחסים רוחניות. לדוגמא, קשר עם מנטור, רב, מדריכי יוגה ועוד.
  2. יצירת אינטימיות אינטלקטואלית – היכולת ליצור קשר באמצעות שיח מעמיק ורעיוני על מנת לשתף את הרעיונות שלנו עם אדם אחר. נשים נדרשות למאמץ רב ונכונות כדי להיחשף ולכן הן משתפות את תפיסות העולם והאמונות שלהן רק עם אנשים בהם הן יכולות לבטוח וכן להעריך את התכונות האינטלקטואליות שלהם.
  3. אינטימיות מינית-זוגית או גופנית – פחד מאינטימיות זאת היא בעצם עדות לפחד ממיניות, בין אם את במערכת יחסים זוגית או לא.
  4. יצירת אינטימיות חווייתית – היכולת ליצור קשר ולהתחבר לאנשים באמצעות חוויות משותפות או תחומי עניין חופפים. למשל, יצירת קשר עם האנשים שמבקרים באותו מועדון הספורט שאת מתאמנת בו. לא פעם קבוצות אלו מתפקדות כמעין קבוצת תמיכה.
רותי פרגר-מאור

האם כל אישה יכולה לחוות את כל ארבעת סוגי האינטימיות במקביל?

לצערי נשים רבות סובלות מפחד מאינטימיות רגשית ומינית. אלו שפוחדות, מחבלות באופן לא מודע בסיכוי שלהן לייצר אינטימיות מסוגים אלה, ומכאן שיתקשו לייצר מערכת יחסים זוגית.

תני לי דוגמא לחבלה עצמית לא מודעת באינטימיות.

אני בטוחה שיש לך או הייתה לך לפחות חברה אחת שנתפסה בתור “המגניבה” של החבורה. הבחורה שתמיד העדיפה סטוצים והצהירה שלא תסכים לאף קשר זוגי כובל. החברה “החופשייה” הזאת, כפי הנראה, סובלת מפחד נטישה שהוביל לפחד מאינטימיות. בשלב מסוים בחייה, היא תחוש ריקנות, בדידות וחוסר מיצוי עצמי.

חרדה מאינטימיות הוא גזירת גורל או שיש לזה טיפול?

הבשורה הטובה היא שאפשר לטפל ואנחנו עדים לאחוזי הצלחה גדולים מאוד. פחד מאינטימיות נובע בדרך כלל מתהליך של התפתחות רגשית או גופנית לא בריאה כתוצאה מאירועים או חוויות  הקשורות לאחת הדמויות החשובות בילדות או בגיל ההתבגרות (כגון, הורה שנטש או נפטר). לפעמים הפחד נובע מחוסר בטחון עצמי, דימוי גוף נמוך או סכמת גוף לא תקינה, כמו למשל, אישה רזה שמאמינה שהיא שמנה ומכוערת. לפסיכולוגיה כלים רבים לטיפול מוצלח בבעיות אלה.

יש לי חברה בת 36, שאביה נטש אותה ואת אמה כשהייתה בת 5 והיא ממש חרדה מאינטימיות. על איזה סוג טיפול היית ממליצה לנשים שחוו סיטואציה דומה?

כדי לבחור את סוג הטיפול המתאים לה הייתי, בראש וראשונה, מבררת איתה את האירועים והחוויות המדויקים שהובילו לפחד מאינטימיות וקרבה. הטיפול שאבחר חייב להתמקד ולתת מענה לאותן הסיבות שהובילו למצבה היום. לכל אישה ואישה יש את הסיבות שלה והמאפיינים של הפחד מאינטימיות שונים מאחת לאחת. את סוג הטיפול בוחרים גם בהתאם לחומרת המצב.

אחרי אבחון הסיבות ועוצמות החומרה, אני אבחר בדרך כלל באחת משתי השיטות האלה:

  • טיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT) – מתאים יותר לאותן הנשים שסובלות מחרדות ומחולשה בכישורים החברתיים שלהן.
  • טיפול פסיכולוגי דינאמי או טיפול פסיכואנליטי – מתאים יותר לאותן הנשים שהפחד שלהן מאינטימיות נובע מאירועים טראומטיים בעבר הרחוק.

במקרים מסוימים אמליץ על השתלבות בקבוצות תמיכה במרכזי בריאות הנפש הקיימים ובמקרים הקיצוניים, אפנה לייעוץ עם פסיכיאטר לגבי טיפול תרופתי.

איך אישה יודעת לאיזה סוג של מטפל או מטפלת לפנות?

אצלנו במכון יש פסיכולוגים מומחים בכל אחת מהשיטות. אחרי שאנחנו מאבחנים את הסיבה שחוללה את החרדה מאינטימיות, אנחנו מתאימים את הטיפול היעיל ביותר לכל אחת באופן ספציפי ואת המטפלת שמתמחה בשיטה וקצרה הצלחות בטיפול.

לסיום, האם אני יכולה להתקשר לחברתי הטובה מאז התיכון, זו שהזכרתי קודם, ולבשר לה שבדידות וחרדה מאינטימיות הם לא גזירת גורל או שאלה של מזל, ושיש איך לצאת מזה ולשנות את החיים?

ודאי. אנחנו עדים מדי יום להצלחות בטיפול. צריך רק להכיר בפחד ולהחליט לטפל בו באופן מקצועי כדי לייצר שינוי בחיים… ובהצלחה לחברתך הטובה!

למידע נוסף על דרכי טיפול והתמודדות עם פחד מאינטימיות רגשית בזוגיות – אני מזמינה אתכן לקרוא את המדריך המקיף שרותי פרסמה לאחרונה באתר של מכון דרור לפסיכולוגיה וחינוך.

תגובות

תגובות

עוד פוסטים שתאהבו:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אהבתן את הפוסט? אשמח אם תשתפו!

Facebook
Twitter
Pinterest
Email
WhatsApp

רוצות לקבל השראה ישירות למייל?

מה בבלוג?

ישרוטל למחזיקי ישרכרט

קבלי צ'קליסט
עם 20 רעיונות כיפיים
לערב רומנטי בבית!

קבלי צ'קליסט
עם 20 רעיונות כיפיים
לערב רומנטי בבית!