חג האורות תאילנד - החיים לפי שירלי
טיולים ואטרקציות

חג האורות בתאילנד – חלומות מתגשמים

ב- 2015 נתקלתי באיזה סרטון בפייסבוק שבו אדם הראה איך מלא פנסי נייר מוארים משוחררים בו זמנית לשמיים, בחג האורות בתאילנד. אני זוכרת שמאוד התרשמתי מזה, וביני לבין עצמי החלטתי שיום אחד אני אמצא את המקום שבו נערך הטקס הזה, ואראה אותו במציאות. שמרתי תמונה על לוח החזון שלי, ולא האמנתי שתוך שנתיים החלום הזה יתגשם.

לפעמים יש רגעים במציאות שמרגישים קצת כמו בסרט של דיסני. ככה אני הרגשתי כשעמדתי על הגשר בצ’אנג מאי, יחד עם עוד אלפי אנשים, ששיחררו יחד אלפי פנסי נייר מוארים אל השמיים השחורים. זה ממש הזכיר לי סצנה מתוך הסרט פלונטר, שבו רפונזל שרה את השיר המפורסם “I CAN SEE THE LIGHT”.

 

חג האורות בתיאלנד, שנקרא גם לוי קרא טונג או יי פנג, הוא פסטיבל צבעוני, מרשים וגדול

החג נחגג בחודש נובמבר בתאריכים משתנים, במשך כמה ימים רצופים. הוא נועד לסמל את סיום עונת המונסונים ולהודות לאלים על גשמי הברכה, והתאילנדים בוחרים להודות לאלים באמצעות מחווה מוארת ומדהימה (אם כי ככל הנראה מאוד מזיקה לסביבה). אבל יש גם מי שאומר שזה אקט סמלי שמאפשר לשחרר את הדאגות אל השמיים ולהיות חופשיים, שמחים ומרוצים יותר.

 

בפסטיבל האורות בתאילנד התאילנדים, ותיירים רבים שמגיעים במיוחד לאירוע הזה מכל רחבי העולם, מפריחים לאוויר פנסי נייר שבתוכם חתיכת עץ בוערת. והם לא מסיימים בזה רת החגיגות. הם גם מכינים מנחות מיוחדות, שעשויות מעלי בננה ובמבוק בצורת לוטוס, שנשלחות על מימי הנהר. המטרה – להלל ולרצות את בודהה, ולהביא למאמיניו מזל טוב.

 

טיול לתאילנד

איך שהגענו למלון, הפקיד סיפר לנו בדיוק מה הולך לקרות במהלך חג האורות בתאילנד, ובעיקר בצ’אנג מאי – שנחשבת למקום הכי טוב לתצפת על הטקסים המיוחדים. הוא לקח מפה וסימן לנו היכן תתקיים תהלוכה המלכותיות, איפה ניתן להצטרף לחגיגה, ושמח גם לצייד אותנו בפנס נייר בחינם, כדי שגם אנחנו נוכל ליהנות עם ההמון שהגיע לעיר במיוחד רק כדי לראות את המראה הפלאי הזה.

 

בדרך אל ה- Nawarat Bridge כדי להפריך את פנסי הנייר

בערב חג האורות התאילנדי, כבר כשיצאנו מהמלון בשעות הערב המוקדמות יכולנו לראות אלפי פנסי נייר שמתעופפים אל על, על רקע הלילה השחור, והמחזה בהחלט מדהים. האורות מנצנצים מרחוק, אך הם נראים בבירור קרובים יותר מהכוכבים, וכל הפנסים עפים בשמיים לאותו הכיוון, כאילו יש איזה מגנט ענק שמושך אותם לעברו.

טיול בצ'אנג מאי

ביום הראשון של ה- Loy Krathong  הלכנו עם כל התיירים לכיוון אחד הגשרים המפורסמים של העיר – Nawarat Bridge כדי לנסות ולהעיף את הפנס שקיבלנו ולשלוח את סירת הקרא טונג על מי הנהר. לא כל כך הצלחנו, כי הצפיפות באזור היתה בהחלט מורגשת.

 

חלק מהאנשים התייאשו מלהגיע עד הגשר והתחילו להפריך את פנסי הנייר באמצע הרחוב, אלא שהם לא לקחו בחשבון עצים בסביבה, חוטי חשמל ושאר אלמנטים שבהם פנסי הנייר עלולים להסתבך. ראינו הרבה פעמים הסתבכויות שכאלה, שבנס לא הסתיימו באסון.

CHIANG MAI

אחרי שספגנו קצת מהאווירה, החלטנו לחזור למלון ולהמשיך לצפות ביופי מהחדר שלנו, מרחוק ודי ויתרנו על האפשרות להצטרף לחגיגות של החג באופן רשמי…

 

סיבוב בצ’אנג מאי ביום האחרון של פסטיבל האורות בתאילנד

למחרת היה מתוכנן היום האחרון של הלוי קרא טונג. ביום האחרון של חג האורות בתאילנד מתקיימת תהלוכה גדולה, טקסי נזירים ברחבי העיר ועוד. בדרך לעיר העתיקה של צ’אנג מאי עצרנו באחד המנזרים, ומסתבר שהטקס של הנזירים היה כבר בשלבי סיום. עדיין מאוד אהבנו לראות את המקדש, הנזירים שמדליקים נרות ומתפללים, ולראות את הקישוטים במתחם.

חג האורות התאילנדי

משם מיהרנו להספיק לראות את התהלוכה הגדולה והמדוברת. אלא שלא שיערנו שהתהלוכה, שהיה כתוב שתתקיים בין השעות 19:00 ועד 23:00 אכן תהיה כל כך ארוכה ותימשך כל כך הרבה שעות…. היינו בטוחים שנסיים לראות אותה תוך חצי שעה-שעה לכל היותר. אבל התהלוכה הגדולה, לא נקראת סתם כך. יש בה המון במות מיוחדות ותלבושות אותנטיות מרהיבות, אבל העניין ממצה את עצמו אחרי כחצי שעה, ולא רק בגלל הצפיפות. כשנהיינו רעבים והרגשנו שמיצינו את הבמות הגדלות, הרקדנים היפים, התלבושות האותנטיות, הנגנים והאקרובטים… החלטנו להמשיך לדרכנו, וללכת לאכול משהו טעים.

התהלוכה הגדולה

 

ממשיכים אל הנייט בזאר של צ’אנג מאי

מהתהלוכה המשכנו לכיוון הנייט בזאר, רק כי הוא היה על הדרך למלון שלנו, ולא כי אנחנו חובבי שופינג כאלה גדולים. העניין הוא אלפי תיירים הסתובבו בין הדוכנים יחד איתנו, והצפיפות היתה ממש נוראית. ניסיתי לראות מה יש בדוכנים שכולם כל כך מתלהבים מהם. אבל הכול היה נראה לי כמו כל מיני פיצ’קס חמודים, אבל שאין לי ממש מה לעשות איתם, אז יצאנו משם בידיים ריקות. אז באיזשהו שלב פשוט החלטנו לחזור למלון ולצבור כוחות לקראת המשך הטיול שלנו לתאילנד – כי מצפה לנו חוויה אחרת שמעולם לא חווינו.

אני מקווה שבקרוב אספר לכם גם עליה… אבל בינתיים, אני מאחלת לכם לילה טוב מחג האורות בתאילנד.

תגובות

תגובות

השאירו תגובה

*