fbpx
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
ניקיון אקולוגי לקראת פסח - החיים לפי שירלי - בלוג לייף סטייל והשראה

טיפים מעולים לניקיון אקולוגי לקראת פסח

מה בבלוג?

ישרוטל למחזיקי ישרכרט
 
אחת האג`נדות שאני הייתי רוצה לקדם בבלוג הזה הוא הנושא של שמירה על איכות הסביבה. בפוסט הזה אני אתן לכם עצות שימושיות שיעזרו לכם לשמור על הסביבה בזמן שאתם מנקים את הבית. זה טוב עבורכם, וזה טוב גם לכדור הארץ.

לנקיונות ולהכנות לרגל האביב, יש גם הבט שלא כל כך מדברים עליו, כיוון שהוא בעייתי. החומרים שבהם משתמשים בהם עלולים לפגוע בבריאותכם והם אף גובים מחיר גבוה בזיהום ובצריכת אנרגיה. מחקרים שונים מראים שרוב הציבור כלל אינו מודע לכך שבמרבית חומרי הניקוי ישנם כימיקלים מסוכנים, אף על פי שמאחורי האריזה, מופיעה רשימה ארוכה של אזהרות הכתובות באותיות קטנות ומלוות בסמלים של גולגולת המתריעים מפני מגע עם העור, העיניים או שימוש במקומות סגורים והמלצה לפנייה מידית לצורך קבלת טיפול רפואי.

אבל לא כאן נגמרת הבעיה, כי יש גם השלכות שקשה להעלים מהן עין. ברוב המקומות בישראל אין הפרדה בין פסולת ו/או מערכת לאיסוף חומרים ביתיים מסוכנים, הכוללים: אקנומיקה, שמן בישול, סבונים מסוימים ואף מוצרי היגיינה. כל אלה במוקדם או במאוחר מוצאים את דרכם לפחי האשפה או למערכת הביוב, ומשם – הדרך לזיהום האוויר, המים או האדמה היא קצרה ביותר.

כאשר אתם מנקים את הבית, אתם נמצאים בסכנה גדולה, כיוון שאתם אלו שבאים במגע ישיר עם החומר, בין אם במגע עורי ובין אם בשאיפת אדים ורסס מזוהם. אך גם שאר בני הבית נחשפים בזמן הנקיונות לחומרים הרעילים בעיקר כתוצאה מנשימת חומרים המתנדפים לאוויר, גם אם הם לא נוטלים חלק פעיל בביצוע עבודות הניקיון. כוויות בעור, צריבות בעיניים, התקפי שיעול וקשיי נשימה, התעטשות חסרת מעצורים, סחרחורת, בחילות, חוסר-קורדינציה, כאבי ראש בלתי נסבלים הם רק דוגמאות בודדות לתופעות הלוואי שחומרי הניקיון המוכרים לכם עלולים לגרום לכם וליקירכם. מחקרים חדשים טוענים שחשיפה לחלק מהמרכיבים הכימיים לאורך שנים, גם עלולה להגדיל את הסיכויים לחלות בסרטן, לא עלינו.
מדי שנה מדווחים באמצעי התקשורת על עשרות ומאות אנשים שנפגעו מהרעלה שמקורה בחומרי ניקוי, ובמיוחד ילדים. האוכלוסייה הפגיעה ביותר היא תינוקות ופעוטות, כיוון שהם זוחלים על הרצפה ומכניסים כל דבר לפה. אלה עלולים לספוג לתוך מערכת הנשימה שלהם כמויות גדולות שהותירו אחריהם חומרי הניקוי וההדברה, מה שעלול להסתיים באסון, חס וחלילה.
מה ניתן לעשות כדי לצמצם את הנזקים?
 • שימוש בחומרים אקולוגיים וידידותיים לסביבה – ניתן להשיג כיום ברשתות שיווק רבות, במחיר שהוא לא גבוה בהרבה ולעתים אף זהה למוצרי הניקוי המזהמים. חומרי ניקוי אלה מכילים רכיבים טבעיים, שאינם מסוכנים לבריאותכם ואינם מזיקים לסביבה.
 • במידה ואתם ממשיכים להשתמש בחומרי ניקוי מהסוג הישן  הפחיתו את ריכוז החומר שבו אתם משתמשים. דללו אותו במים.
 • כאשר אתם משתמשים במוצרי נקיון המסכנים את בריאותכם שמרו על מרחק מהחומר המזיק, ואוורו היטב את ביתכם.
 • יש להימנע משימוש בטוחן אשפה – הוא גם צורך חשמל וגם יוצר עומס של פסולת אורגנית במערכות הביוב.
 • הקפידו להפריד אשפה – כיום במקומות רבים מוצבים מיחזוריות שאליהן ניתן להכניס בקבוקי פלסטיק ולפעמים מוצמדת אליהן קופסה למיחזור של סוללות ישנות. כמו כן, בבתים וברחובות מוצבים פחים למיחזור מוצרי נייר. בנוסף, רצוי להפריד בין פסולת רטובה ויבשה.
 • המנעו מלהשליך מגבונים, סחבות וחיתולים חד פעמיים לאסלה – השלכתם לאסלה גובה מחיר תברואתי וכלכלי גדול ממה שנדמה לכם.
 • המנעו מלשפוך שמן טיגון לכיור – רצוי לאגור אותו ולהעביר אותו לדוכן פלאפל הסמוך למקום מגוריכם. הוא מעביר באופן מרוכז את כל השמן למיחזור.
עוברים להשתמש בחומרי ניקוי ירוקים
כיום מקובל להפריד בין תכישרים ממקור טבעי המבוססים על שומן מהחי או הצומח (למשל: שמן זית) ולרוב ניתן למצוא אותם בסבונים לבין תכשירי ניקוי סינטטיים שמקורם הוא פטרוכימי. חומרים אלה שייכים לקבוצת הדטרגנטים – כלומר שיש להם לפחות מרכיב אחד שמקורו בתעשיית הנפט או שהוא הוכן באופן סינטטי, ולרוב הם מכילים חומרים כימיים מסוכנים ורעילים, כגון: היפוכלוריטים (בחומרי חיטוי), חומצות (בחומרי ניקוי המיועדים לכיורים, לאסלות ולהסרת אבנית), סודה קאוסטית או סולבנטים שונים (במוצרים המיועדים להסרת שומן).
אחת החברות הבולטות בתחום מוצרי הניקוי הידידותיים לסביבה היא ECOVER, המשווקת כבר למעלה מ- 20 שנה מגוון רחב של מוצרי ניקוי המבוססים על צמחים ומינראלים טבעיים, בניגוד למתחרים רבים שמוצריכים מבוססים בין השאר גם על תוצרי נפט. חומרים אלה מתכלים במהירות, וגם נעשו בעת פיתוחים ניסויים על בעלי חיים. כך הם מאפשרים לחיות בהרמוניה עם הסביבה.
מחקרים שונים ונסיינים אובייקטיבים דיווחו שהמוצרים של החברה מנקים באותה יעילות של החומרים המוכרים. עם זאת יתרונם הגדול הוא בכך שהם אינם מזיקים לבריאותכם ומסייעים בשמירה על איכות הסביבה. כמו כן, מאחר ואלא משתמשים בריחות סינטיים וברכיבים כימיקליים אשר נצמדים לבדים, ניתן להפחית תגובות אלרגיות שונות באופן משמעותי.
ניתן למצוא מוצרים שלה ושל חברות אקולוגיות אחרות כמו Green Care, סנוסושי, רעיונות ירוקים בע”מ ו- tescoma בעדן טבע מרקט.
טיפ נוסף – ישנם חומרים טבעיים שבאמצעותם ניתן להגיע לתוצאות מלאות, והיתרון הוא שניתן למצוא אותם גם במכולת השכונתית שלכם:
 • בלימון ניתן להשתמש כמסיר אבנית מהקומקום.
 • בחומץ מהול במים ניתן להבריק משטחים, מראות ומרצפות ואפילו לשמש כמרכך כביסה
 • שטפו את הרצפה עם דלי מים + כוס חומץ וחצי כפית סבון כלים
 • קערית מים חמים עם רבע כוס חומץ תעזור לכם להבריק את הכלים הסניטריים
 • פזרו סודה לשתייה בתוך האסלה, הוסיפו חומץ ושפשפו את האסלה בעזרת מברשת ייעודית
 • מלאו חומץ בבקבוק עם פיית התזה והשתמשו כרגיל לצורך הברקת חלונות
 • רבע כוס מלח לימון והפעלה בתוכנית הרתחה כל ארבעה חדשים יעזרו לכם למנוע אבנית ולנקות את מכונת הכביסה
 • על מנת לנקות ריפוד ניתן ניתן למהול שליש חומץ עם שני שליש מים ולהבריש את המקום
 • לצורך ניקוי מדיח הכלים שפכו לתוכו כוס חומץ  והפעילו תכנית מלאה
 • לניקוי נירוסטה השתמשו במטלית שנטבלה בתערובת של 2 כפות סודה לשתייה וכף מים
ועוד רעיונות נוספים לשימוש בחומרים טבעיים שבוודאי יש לכם בבית – תמצאו בבלוג הזה ולמי שזה לא הספיק הנה עוד כמה תרופות סבתא לשעת חירום.
זהו? סיימתן לנקות? זה הזמן לדלג לחלק הכייפי באמת ולקנות מתנות לפסח לכל המשפחה.

תגובות

תגובות

עוד פוסטים שתאהבו:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אהבתן את הפוסט? אשמח אם תשתפו!

Facebook
Twitter
Pinterest
Email
WhatsApp

רוצות לקבל השראה ישירות למייל?

מה בבלוג?

ישרוטל למחזיקי ישרכרט

קבלי צ'קליסט
עם 20 רעיונות כיפיים
לערב רומנטי בבית!

קבלי צ'קליסט
עם 20 רעיונות כיפיים
לערב רומנטי בבית!